ut
第八屆台灣國際兒童影展

2018 Taiwan International Children’s Film Festival / 2018/03/20-04/07 / VieShow Cinemas Taipei Hsin Yi

  • Best Dramatic Feature:Beluga
  • Best Dramatic Short:Sing
  • Best Animated Feature:Ballerina
  • Best Animated Short:Revolting Rhymes
  • Best Television Program:The Marble Brothers’ Great Adventure!
  • Taiwan Award:Slant the Sapling
  • Special Jury Award:The Wind in the Reeds
  • Audience Award:Ballerina
  • Kids As Directors – Taiwanese Workshops
    • 1st Place:Hi~Siri! Oh No~ It’s Mom
    • 2nd Place:The Secret of Candy Factory
    • 3rd Place:Sweet Childhood
    • 3rd Place:Dragons of Maritten
  • Children's Jury Award:Grandma’s Potager Garden

第七屆台灣國際兒童影展

2016 Taiwan International Children’s Film Festival / 2016/03/31-04/07 / VieShow Cinemas Taipei Hsin Yi

  • Best Dramatic Feature:Birds of Passage
  • Best Dramatic Short:Marina’s Ocean
  • Best Animation:Boy and the World
  • Best TV ProgramMimicries: The Secret of Black and Yellow
  • Taiwan Award:First Launch
  • Special Jury Award:Secrets of War
  • Secrets of War:Freestyle Football Boy
  • Audience Award:Secrets of War

第六屆台灣國際兒童影展

2014 Taiwan International Children’s Film Festival / 2014/03/27-04/06 / VieShow Cinemas Taipei Hsin Yi

  • Best Dramatic Feature:Kauwboy
  • Best Animation:Rabbit and Deer
  • Best Documentary:None Selected
  • Best Television Program:Design Ah! #19, I Know an Animal: Snail
  • Taiwan Award:Before Summer Rain
  • Special Jury Award:[mu:stərman] – a Flood Story
  • Audience Award:Wickie and the Treasure of the Gods
  • Children's Jury Award::No Boundaries

第五屆台灣國際兒童影展

2012 Taiwan International Children’s Film Festival / 2012/03/29-04/05 / VieShow Cinemas Taipei Hsin Yi

  • Best Dramatic Feature or Short:Eep!
  • Best Animation:Teclopolis
  • Best Documentary:Once Upon a Hill
  • Best Television Program:Mind Samples
  • Taiwan Award:My Graduation Travel
  • Special Jury Prize:Colors of the Mountain
  • Children’s Jury Prize:Our Secrets After School
  • Audience Award:Monster and Dumpling

第四屆台灣國際兒童影展

2010 Taiwan International Children’s Film Festival / 2010/04/04-04/11 / Eslite Xin Yi Store & VieShow Cinemas Taipei

  • Best Fiction:The Magic Tree
  • Best Animation:Nicolas & Guillemette
  • Best Documentary:How I Am
  • Best TV Program:The Yellow House - The Flower Queen
  • Best Taiwan Film:My Space Grandma
  • Best Taiwan TV Program:Olympig - Summer Night Adventure
  • Best Taiwan Kids Production:After-School Hours in the Village
  • Special Jury Award:KJ: Music and Life
  • Audience Award:The Magic Tree
  • Student Jury Award:Tree, No. 73

第三屆台灣國際兒童電視影展

2008 Taiwan International Children’s TV & Film Festival / 2008/04/04-04/08 / Eslite Xin Yi Store

  • Best Dramatic Feature:I am
  • Best Animation:Lavatory-Lovestory
  • Best Documentary:I am in a Hand Puppet Troupe
  • Best TV Program:Journey Through the Palace Museum-Beauty Contest
  • Best Film From Taiwan:The Secret in the Wind
  • Best TV Program From Taiwan:Full Record of Taiwan-The Edible Fish with Poison for Fisherman in the Past
  • Special Jury Prize:Please Vote for Me
  • Audience Award:Mid Road Gang
  • Children’s Jury Award:Let’s Go Dancing

第二屆國際兒童電視影展

2006 Taiwan International Children’s TV & Film Festival / 2006/01/13~2006/01/17 / Taipei City Youth Recreation Center

  • Best Dramatic Feature:Viva Cuba
  • Best Documentary:Mad Hot Ballroom
  • Best Animation:Vent
  • Best TV Program:Hot News Weekly - A Dream Journey
  • Best Taiwan TV Program:Mighty Media - Faces of Orientals in Hollywood Movies
  • Best Taiwan Film:A Fish with a Smile
  • Special Jury Prize:Behind the Mountains
  • Audience Award:The Peace Tree
  • Children's Jury Award:The Seeds,the Children and the Hope

第一屆台灣國際兒童電視影展

2004 Taiwan International Children’s TV & Film Festival / 2004/01/09-01/13 / Taipei City Youth Recreation Center

  • Best Dramatic Feature: Mss Entebbe
  • TSMC Animation Award:Showa Shinzan
  • Best Documentary:Disa Moves to Japan
  • Best Television Program: Mighty Media-Hollywood Codes
  • Taiwan Award-Best Picture:Badu's Homework
  • Taiwan Award-Best Television Program:Mighty Media-Hollywood Codes
  • Jury Award:When Mum and Dad are Clowns
  • Viewer Choice:Toghther